Buty Wspinaczkowe Ocun/Rock Pillars Ozone QC
- Najbardziej wyszukana broń w walce z grawitacją – zaawansowane technicznie buty w wersji zapinanej na rzepy.
Najbardziej wyszukana broń w walce z grawitacją – zaawansowane technicznie buty w wersji zapinanej na rzepy.
Cholewkę wyprodukowano z nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie materiału. Jest on wykonany z mikrowłókien PES, charakteryzuje się lepszymi parametrami giętkości oraz wymiarowej stabilności (minimalny współczynnik rozciągania się buta podczas użytkowania). Zapewnia to miejscową zwiększoną elastyczność obuwia.
Guma Vibram XS Grip jest najczęściej używaną gumą w butach wspinaczkowych dla profesjonalistów. Jest to najnowsza propozycja VIBRAM®, stosowana w najbardziej zaawansowanych modelach. Działa stabilnie na wszelkich krawądkach i najmniejszych ryskach, zapewniając maksimum tarcia w każdej temperaturze. Miękka mieszanka skierowana przede wszystkim dla ekstremalnie trudnych odmian wspinaczki, gdzie każdy detal ma znaczenie. Niesamowicie istotne jest umiejętne połączenie gumy Vibram XS Grip z odpowiednią sztywnością całej podeszwy. Parametr ten, musi być musi być odpowiednio wypośrodkowany w zależności od przeznaczenia buta. Podeszwa nie może być, ani zbyt miękka, ani twarda. Optimum zachowane jest w momencie, gdy nie mamy problemów z utrzymaniem tarcia, jak i zachowana jest stabilność, gdy stoimy na małych krawądkach. Tutaj projektanci Ozone QC mogą być zadowoleni ze swojej pracy. Sztywność całej podeszwy w połączeniu z 3-Force System to dzieło idealne!
3-Force® System to unikalna, opatentowana konstrukcja przedniej części buta, która opiera się na zastosowaniu w okolicy przódstopia specjalnie formowanego płata gumy. Opina on boki buta, aktywnie stabilizując tą część stopy. Patent pozwala na zredukowanie skręcania się stopy oraz zmniejsza ilość siły jaką musimy użyć podczas stawania na małych krawędziach. Rozwiązanie bardzo przydatne podczas trudnych technicznie i długich dróg, gdzie nasza stopa szybciej ulega zmęczeniu.
3-Force® System:
- stabilizuje dodatkowo przednią część stopy (okolice palców) podczas stawania na drobnych krawądkach,
- stabilizuje duży palec przed ruchem poziomym.
Dzięki temu możesz wkładać mniej siły w utrzymanie się na stopniach, skupiając się przede wszystkim na tym, co przed (a raczej nad:-) Tobą.
Wewnątrz buty posiadają wyściółkę, dzięki której zakładanie butów to prawdziwa przyjemność. Ozone wyznaczają nowy standard w podejściu do wspinaczki.
Precyzyjna pięta bez przeszyć daje duży komfort użytkowania i zapewnia dobre haczenia przy wychodzeniu z dachu. Już od 1994 roku Rock Pillars stosuje specjalną konstrukcję, w której w obrębie pięty nie występują szwy. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa wygodę użytkowania; nie powoduje nieprzyjemnych podrażnień czy otarć. Świetnie sprawdza się na drogach, gdzie musimy wielokrotnie haczyć piętę lub gdy większa część ciężaru przeniesiona jest na piętę. Dodatkowa perforacja w pięcie powoduje, iż jest ona bardziej elastyczna i zapewnia lepsze tarcie podczas haczenia. Dla zapewnienia tych właściwości pięta wykonana została z bardzo giętkiej, zapewniającej świetną przyczepność gumy Stickyrand.
Boczne wstawki gumowe, które chronią cholewkę jak i sama podeszwę, to jeden z najważniejszych elementów w konstrukcji buta, nadający im finalnych właściwości. Owe panele nie tylko ochraniają cholewkę i stopę przy intensywnym użytkowaniu w skałach, ale są ważnym punktem konstrukcji i wnoszą istotny wkład w funkcję buta wspinaczkowego - nadanie stopie stabilności. Zastosowanie poprawnego rozkładu sił jest możliwe dzięki wiedzy anatomicznej projektantów Rock Pillars.
Z przodu na wysokości palców, szczególnie w okolicach dużego palca, materiał cholewki jest chroniony przez mały kawałek bardzo przyczepnej, specjalnej gumy o grubości około 0,9 mm. Taka konstrukcja stara się zabezpieczać but przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz pozwala skuteczniej przenieść siłę na palce podczas podhaczania czy trudnych technicznie dróg.
Miękki, przyjemny w dotyku język składający się z 3 warstw: kanalikowej siatki, miękkiej pianki i 3D Mesh. Takie rozwiązanie zapewnia idealną wentylację buta; nagromadzona wilgoć wydalana jest do warstw zewnętrznych skąd może swobodnie odparować. Cyrkulacja powietrza, skutkuje odczuwaniem przyjemnego chłodu, co przekłada się na większy komfort użytkowania.
Vibram® XS Grip 4 mm – podeszwa będąca owocem wielu lat testów firmy Vibram i doświadczenia we wspinaczce. Wykorzystywana głównie we butach, które przeznaczone są na drogi o bardzo małych krawądkach i dziurkach. Gwarantuje dobre tarcie na panelu jak i podczas wspinu w prawdziwej skale. Konstrukcja pozwala zachować oryginalny kształt nawet po bardzo długim okresie eksploatacji. |
|
3-Force System - Unikalna, opatentowana konstrukcja przedniej części buta, która opiera się na zastosowaniu w okolicy przodostopia specjalnie formowanego płata gumy. Patent ten działa przeciw wektorowi siły, która skręca but podczas opierania na małych stopniach. Dzięki temu rozwiązaniu może być używane znacznie mniej siły podczas utrzymywania się na stopniach. |
|
Asymmetrix - Bardziej zakrzywione i ostre. Anatomicznie ukształtowana pięta. Rekomendowane dla osób z wąską stopą. |
|
Sztywność - średnia. Wspomaga mieśnie stóp nieprzyzwyczajonych do butów wspinaczkowych lub przy dłuższych drogach. |
|
Quick Closure (QC) - dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałych rzepów Velcro gwarantuje wysoki komfort oraz szybkie i łatwe dopasowanie. To idealnie rozwiązanie dla wspinaczy, którzy co rusz muszą ściągać i zakładać buty. |
Model Ozone QC cieszył się największym zainteresowaniem – testowało go aż 29% osób uczestniczących w imprezie (w połączeniu z wersją Slipper – 37%!). Wersja zapinania na rzepy doceniona została przez wszystkie 4 grupy wspinaczy , natomiast w 3 – od średnio-zaawansowanych w górę, zyskała najlepsze oceny. Wersja wciągana została doceniona przez ekspertów (od VI.5 w górę skali).
Testujący docenili fantastyczna stabilność na krawądkach, możliwość idealnego dopasowania buta i bardzo dobrze wyprofilowaną piętę pozwalającą na skuteczne podhaczanie.
Linia Ozone spotkała się także z bardzo pochlebnymi opiniami osób, dla których górna część tabeli to chleb powszedni. Bardzo dobrze wyrażają się o niej m.in.: Aleksander Romanowski (Mistrz Polski w boulderingu), Agnieszka Ostrzałek (tegoroczna zwyciężczyni PADani 2011 w Czechach), Łukasz Dudek (wspinacz sportowy, który jako pierwszy pokonał barierę 9a, obecnie pogromca największej ilość dróg o tej trudności pośród Polaków), Rafał Porębski (Mistrz Polski) i Kamil Ferenc (Mistrz Polski Juniorów).