Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kupno butów w sklepie internetowym

 

butyJak kupić buty w sklepie internetowym - poradnik


Właściwy wybór obuwia na wycieczki górskie to bardzo ważna kwestia. W końcu to od Waszej decyzji będzie zależeć czy najbliższe wędrówki będą udane, czy też zakończą się obtarciami, bąblami i ogólną katastrofą. Niewłaściwie dopasowany rozmiar w przypadku większości odzieży można przeżyć, ale za małe bądź za duże buty już nie.

Jeżeli jesteście fanami zakupów internetowych, nie musicie tracić czasu na jeżdżenie do sklepu górskiego czy sportowego. Zakupy on-line stają się już tak powszechne, że wkraczają w dziedziny, które dla wiarusów turystycznych oraz naszych mam i babć zawsze łączyły się z osobistą przymiarką. To już jednak przeszłość. Podajemy kilka wskazówek, które pozwolą wybrać odpowiedni but przez internet. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i wykazując się odrobiną sprytu, będziecie mogli dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar również w kategorii obuwia. 

Przede wszystkim należy pamiętać, że rozmiarówka różnych marek obuwia może się różnić. Dlatego najbezpieczniejszym pomysłem jest zakup obuwia tej samej marki. Jeśli poprzednie Wasze buty trekkingowe były marki Aku i byliście z nich zadowoleni, najlepiej zamówić ten sam model o takiej samej numeracji – będziecie mieli pewność, że dobraliście właściwy rozmiar. W przypadku innych modeli tej samej marki, zasada też raczej powinna się potwierdzać.

Jeśli wybraliście model innego producenta obuwia, możecie zmierzyć długość wkładki Waszych obecnych butów i sprawdzić w tabeli rozmiarów dla danego producenta, jakiemu rozmiarowi odpowiada długość tej wkładki wyrażona w centymetrach.

Nie zawsze jednak jest tak, że wybiera się obuwie tej samej co poprzednio marki lub można znaleźć starą wkładkę – wtedy należy bardzo dokładnie zmierzyć długość swojej stopy.

Najważniejsze zasady mierzenia długości stopy:
1. Długość stopy należy mierzyć na stojąco w skarpetach przy pomocy linijki lub miary – od pięty do końca dużego palca.
2. W ten sam sposób sprawdza się długość drugiej stopy i porównuje oba wyniki. Koniecznie należy wybrać ten większy (rzadko kiedy nasze stopy są idealnie symetryczne!), dodać do niego 0,5 cm i dopasować do tabeli rozmiarów.

W przypadku butów trekkingowych należy pamiętać, że zazwyczaj zakładamy je na grubszą skarpetę, więc powinniśmy zachować sobie trochę luzu w bucie. Sandały możemy zakupić mniejsze - nosimy je najczęściej na gołej stopie. Zazwyczaj lata doświadczeń podpowiadają użytkownikom, że jeśli buty trekkingowe albo zimowe (lub ogólnie bardziej zabudowane) zakupują przez wiele już lat w rozmiarze 42, to sandały raczej sprawdzają się o numer lub pół mniejsze.

Zawsze także możecie poprosić o zmierzenie długości wewnętrznej wkładki interesującego Was modelu obuwia pracownika sklepu internetowego, by porównać jej długości do wielkości Waszej stopy – sprawdźcie także rozmiar na szerokość! Jeśli chcecie mieć pewność, że but nie będzie Was po zakupie cisnął i uwierał, kupujcie obuwie sprawdzonych marek, cenionych na rynku outdoorowym, szczycących się ręcznym wyrobem i szczególną dbałością o dopasowanie odpowiedniego kopyta szewskiego do obuwia w zależności także od aktywności.

Możecie także poprosić o konsultację w kwestii wyboru modelu w zależności od przeznaczenia obuwia i pory roku: inne buty nadają się na lekkie wędrówki po naszych Beskidach, inne na  wielodniowe trekkingi, a już na pewno odpowiednio należy dobrać buty na wspinaczkę w warunkach alpejskich.

Warto także wraz z zakupem obuwia pamiętać od razu o... skarpetach – markowe modele skarpet zwiększą komfort użytkowania butów poprzez utrzymywanie z dala od stopy wilgoci i swoje właściwości oddychające. Dobre skarpety spowodują, że zapomnicie o zabieraniu na wyprawy plastrów na odciski i obtarcia.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, kupując przez internet, zawsze macie prawo zwrotu zakupionego towaru do 10 dni bez podania przyczyny. Tym bardziej jeśli będziecie kupować w dobrym, sprawdzonym sklepie – żaden sprzedawca nie będzie robił kłopotu, jeśli poprosicie go o wymianę na rozmiar większy bądź mniejszy. Należy tylko pamiętać, by zwracać towar niezniszczony i bez śladów użytkowania. 

pixelpixel