Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odzież outdoorowa cz.1

 

Warstwowy system odzieży – dlaczego warto ubierać się „na cebulkę”

 

Często osoby zaczynające przygodę z profesjonalną odzieżą górską mogą popełniać błąd używania odzieży termoaktywnej tylko w sposób fragmentaryczny. Nawet jeśli zakupimy specjalistyczną kurtkę z membraną, ale pod spodem będziemy mieli odzież z bawełny, i tak będziemy czuli się niekomfortowo - wykorzystanie właściwości markowej kurtki może być wtedy ograniczone. Właśnie w odzieży outdoorowej najważniejszy jest warstwowy system jej doboru do określonej aktywności. Postaramy się przybliżyć nieco istotę tego „systemu”.

 

Bielizna termoaktywna  dlaczego jest tak ważna

bielizna termiczna„Termoaktywna” to bielizna produkowana ze specjalnie przystosowanych do aktywności dzianin, które posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Najlepiej te właściwości sprawdzić na sobie: wystarczy pochodzić w górach z ciężkim plecakiem mając na sobie tradycyjną koszulkę bawełnianą, a kolejnego dnia termoaktywną. W obu koszulkach się spocimy, różnica jednak będzie polegała na tym, że w bawełnianej będziemy odczuwali na skórze nieprzyjemny chłód, natomiast koszulka termoaktywna nie będzie absorbowała wilgoci w takim stopniu jak bawełna, a wręcz odprowadzała ją z dala od powierzchni skóry. Siłą napędową tego mechanizmu jest różnica temperatury ciała i otoczenia. O ile nieprzyjemny chłód na ciele latem da się „przeżyć”, to zimą może stać się jednym z powodów naszego wychłodzenia - jest to bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale w ekstremalnych sytuacjach również dla życia.

 

Podział bielizny według komfortu cieplnego i gramatury

Biorąc pod uwagę komfort cieplny i zdolność wydalania wilgoci, bieliznę termoaktywną możemy najprościej podzielić na lekką, średnią i grubą.

Ta „lekka” będzie nam oferowała stosunkowo niski komfort cieplny, za to będzie najlepiej oddychała. Jest szczególnie polecana na letnie i wiosenne wędrówki oraz intensywne aktywności, np. bieganie. Tego typu odzież często w nazwie posiada określenie „light”, np. Koszulka Lightweigt Zip LS marki Smartwool. Koszulki typu „light” można również używać jako warstwę „izolacyjną” pod nieco grubszą bieliznę o wyższej gramaturze z serii „mid”. Odzież „midweigt” również można stosować jako pierwszą warstwę podczas zimowych aktywności.

Najgrubsze z odzieży termoaktywnej są różnego rodzaju bluzy i golfy, często o dużej gramaturze, np. 230 - 250 gr na m2. Nie musimy ich nosić bezpośrednio na ciele, możemy pod spód założyć cieńszą wersję bielizny, tak by te dwie warstwy izolowały nas jeszcze doskonalej.

 

Bielizna syntetyczna a naturalna

Inny podział bielizny, który możemy zastosować, to rozróżnienie na syntetyczną i naturalną. Bazą dla produkcji odzieży syntetycznej są zazwyczaj poliamid, nylon, poliester, elastan. Czasami producenci używają dla swoich firmowych tkanin specyficznych nazw, np. Thermo Body Guard, Coldgear, Argentium lub korzystają z gotowych technologii: Coolmax, Dryarn, Thermolite etc. Serię ”Mid” reprezentują różne rodzaje "bieliźnianego" polaru lub podobnych dzianin, np. Power Dry, Power Stretch, Micropile Stretch itp.

Do niedawna w outdoorze królowały jedynie „syntetyki”, ale w ostatnich latach wielu fanów  zyskała bielizna naturalna, głównie z merino. Wełna wykorzystywana w produkcji odzieży outdoorowej pochodzi z Nowej Zelandii lub Argentyny od owiec zwanych merynosami. Hodowle tych owiec prowadzone są zazwyczaj w sposób ekologiczny i pod szczególnym nadzorem. W przypadku wełny wykorzystywanej w firmie Smartwool nie używa się pestycydów czy hormonów, a owce wypasane są na otwartych przestrzeniach. Podczas strzyżenia zwierząt runo jest starannie selekcjonowane, klasyfikowane i pakowane wraz ze specjalnymi oznaczeniami, od której owcy pochodzi. Naturalne włókna wełny z owiec merynosów pod wieloma względami przewyższają te syntetyczne: mają lepsze właściwości termiczne, a co najważniejsze - grzeją nawet, gdy są mokre. Wełna pozyskiwana z owiec merynosów nie drapie, włókno jest delikatne i przyjemnie się ją nosi. Jest antyalergiczna. Przeciwnicy twierdzą, że łatwiej ubrania z merino uszkodzić, ale pod względem odporności na przyswajanie brzydkich zapachów zdecydowanie  przewyższa tkaniny syntetyczne również długoterminowo.

 

Bielizna – moda i szerokie zastosowanie właściwości oddychających

bielizna termoaktywna2Z  dzianin termoaktywnych produkowane są nie tylko różnego rodzaju bluzy, golfy, koszulki z krótkim i długim rękawem, ale również skarpety, czapki, rękawice, getry, a nawet majtki. Z czasem warto skompletować cały zestaw odzieży termoaktywnej, bo cóż nam po świetnych oddychających spodniach zimą, jeśli pod spodem będziemy mieli zwykłe kalesony. Bieliznę termoaktywną czasem określa się drugą skórą, gdyż faktycznie lepiej działa, gdy idealnie przylega do ciała. Najczęściej projektowana z zastosowaniem technologii „body maping” uwzględnia strefy ciała o największej potliwości, gdzie producenci stosują inny splot lub rodzaj dzianiny. Niektórych odstręcza taki „nowoczesny” wygląd i czują się nieswojo w przylegającej do ciała bieliźnie. Ale trzeba mieć świadomość, że dostępne na rynku są także luźniejsze wzory, które nie odbiegają parametrami oddychalności od swoich nieco futurystycznych odpowiedników, w których można się czuć swobodnie i komfortowo również na co dzień.

 

W celu najlepszego dobrania odpowiedniego rodzaju odzieży termoaktywnej zachęcamy do skontaktowania się z pracownikami sklepu.

pixelpixel